Dešava se da terapeuti za Bahove kapi  čuju kako klijenti kažu:,, Probao sam esecnije ali one ne rade, ništa se nije promenilo.”

Mislim da bi bilo odlično ponuditi neka objašnjenja u vezi sa ovakvim ishodima uzimanja Bahovih kapi i objasniti zašto neki ljudi imaju osećaj da im esencije ne donose nikakve promene.

Ovde su neki od uzroka navedenih ishoda

  1. Izbor Bahovih kapi-esencija

Izmedju 38 esencija može da se desi da izabrane esencije nisu one koje bi suštinski najviše odgovarale klijentu. Tokom prve konsultacije, vrlo je teško i otvoriti se potpuno, to nije nimalo lako. Ćesto niste ni svesni svog stanja niti emocija,ne znate šta se dešava, samo znate da vam je neudobno I da želite promenu, ali zato je tu terapeut. Zato  često treba više konsultacija da bi se postigla početna vidljiva promena.

Dr Bah je koristio sliku glavice luka da bi objasnio kako esencije funkcionišu i kako utiču na naše emocije. Radi se o skidanju slojeva emocija, stanja, raspoloženja da bi se stiglo do samog srca problema u centru glavice luka. Ono što se vidi na površini, na prvom razgovoru jako je često daleko od samog uzroka. Tako da svaka kombinacija esencija na svakoj sledecoj konsultaciji je jedinstvena i individualna i vezana za vase stanje sada i ovde.

  1. Način na koji uzimamo Bahove kapi-esencije

Ako klijent ne oseća nikakvu promenu nakon 3 nedelje korišćenja, treba se konsultovati da li redovno uzima kombinaciju, najmanje 4 puta na dan po 4 kapi na jezik, svaki dan, tri nedelje.

Odlučujuća je učestalost sa kojom uzimamo esencije. Suptilna poruka koju esencije prenose treba da se inkorporira tokom vremena u naš sistem i tokom dovoljno dugog perioda bi bilo rezultata. „Da biste se izlečili, morate da se promenite“, kako je rekao Edvard Bah, pa je na svakome da u potpunosti uloži sebe u ovaj proces.

  1. Nežna i progresivna metoda

Bahova cvetna terapija je veoma nezna i suptilna u njenom pozivu nama da se promenimo. Vrlo nežna terapija. Stoga se često dešava da se ovaj povratak u ,,normalu”  ne pripisuje esencijama. Ponovo otkrivanje svojih zaboravljenih potencijala, ponovo povezivanje sa onim ,,što smo” zaista uranja nas u daleko prijatniji svakodnevni život, da I ne primetimo taj prelaz i ponekad je teško napraviti korak unazad sa distance na „pre” i „posle”. Naši voljeni su ti koji mogu primetiti ove promene u našem načinu postojanja, pre nas.

Uvek imajmo na umu da nas esencije ni na šta ne obavezuju. Mi smo komandanti naših života i mi određujemo brzinu i amplitudu kojom želimo da se menjamo. Ne postajemo odjednom drugačiji, promena se dešava postepeno.

  1. Neki saveti

Često se dešava da postoji duboka samosabotaža, zapravo da jednom delu nas jeste mučno i želi izlazak iz toga, ali drugom delu nas je nekako ok da ostane tu, i to je nesvesni mehanizam. Imamo neku sekundarnu dobit od izostanka promene. Želimo da se menjamo, ali čik promeni me je poruka koja se šalje. Tu je potrebno vreme..

Početi  sa terapijom Bahovim kapima znači da kažemo sebi: „Želim da se promenim“. Međutim, promena zahteva stvarnu posvećenost sa naše strane i brzo se nalazimo suočeni sa svojim strahovima, našim oklevanjem, našim odbrambenim mehanizmima. To je sasvim normalno jer se radi o navikama o obrascima  koje sprovodimo godinama. Te bivše navike su nam nećemu ,,služile“, npr  da se zaštitimo od različitih situacija, boli, sećanja, okruženja. Ali u dugotrajnom nas blokiraju da ostvarimo pun potencijal. Uspeti da pomerite ove prepreke nije lako. Moramo da se naoružamo hrabrošću i strpljenjem da bismo uspeli da  otpustimo stare obrasce I mehanizme odbrane i prevaziđemo našu situaciju. Da biste to uradili, verujte Bahovim kapima i vremenu. Oni su naši najbolji saveznici.

Ovo je parafraziran tekst nedavno izašao u BFRP Bulletin pisan od strane koleginice Agathe Gilbert, preveden i parafraziran, nešto i dopunjeno od strane moje malenkosti, vašeg terapeuta dr Nade Marković