EFT tehnika – tapkanje meridijana
Čemu služi tapkanje meridijana – tehnika emocionalne slobode?
Saznanje o meridijanima datira iz kineske tradicionalne medicine, ali tek su 1960. godine identifikovane ove končane mikropskopske strukture na electron-mikroskopskim slikama. Oni nose veliku količinu informacija, često više odo onoga što nervni sistem ili hemijski sistemi unutar tela mogu da nose.
Pristipajući ovim kanalima, obrađujući emocije i misli, kao i fizička stanja poput bola, pojedinci sugerišu da je tapkanje čak u stanju da dopre do emocionalnog korena uzroka hroničnog bola mnogo brže, nego što drugi pristupi mogu.
Zato što tapkanje šalje umirujuće, opuštajuće signale direktno amigdali, u mozgu gde je centar naših traumatičnih sećanja, to nam, takođe, može pomoći da prevaziđemo sklonost mozga ka negativnosti. Primenom tapkanja da bi se neutralisalo ono što ste mislili da predstavlja pretnju za opstanak, možemo biti u stanju da reprogramiramo mozak da podrži mnogo pozitivnija iskustva, kao što su poverenje umesto straha, relaksacioni odgovor umesto stresogenog odgovora koji je odgovor na pretnju, tj. situaciju koju smo doživeli kao preteću.
Tapkanje meridijanskih tačaka – tačke kontakta sa meridijanima, od kojih svaki ima određenu ulogu u balansiranju odredjene emocije ili stanja izuzetan je metod otpuštanja potisnutih emocija, bolnih sećanja i izmena uverenja.. Onih kojih nismo ni svesni, a osećamo se nervozno, umorno. A ne znamo baš zbog čega. Potisnuli smo jer je bilo previše bolno ili su nam rekli da ne smemo da izrazimo „negativne emocije“. To se najčešće iz dosadašnjeg iskustva pokazuje kao telesni simptom u vidu npr. „lupanja srca“, „knedle u grlu“, „stezanja“ u želucu. Sve je to nešto što je ostalo blokirano, što nije izraženo a što nam oduzima energiju.
Kroz proces tapkanja meridijanskih tačaka ulazimo u dati simptom, stanje i otkrivamo emociju koja je povezana sa tim simptomom; dok istovremeno tapkamo tačke kontakta meridijana; veštim vođenjem terapeuta prizivamo emociju, ulazimo u nju. Daljim tapkanjem ulazimo u emociju ili događaj/odnos, proživljavamo ga i prihvatamo. Osobu koja nas je povredila, ili neki događaj. Menjamo OSEĆAJ koji imamo vezano za taj dogadjaj, tako menjamo i emociju koju dugo nosimo, menjamo prošlost. Jer prošlost je samo ono što je u nama – to sećanje, ta emocija. Tako menjamo čitavu vibraciju našeg tela, našeg sistema. Prihvatamo i otpuštamo staro i iniciramo novo. Tako smo „odmrznuli“ to što je dugo stajalo u nama i što je blokiralo čitav naš život i potencijale.
Emocije koje smo osetili kao rezultat traume mogu se „zaglaviti“ u telu. Dok se potpuno ne oslobodimo tih emocija mi ćemo imati telesne reakcije u vidu napetosti, tuge, besa, ljutnje itd. pa čak i fizičkog bola. Ono što je toliko moćno u vezi tapkanja je što vam ono omogućava da osetite emocije da osetite bol i da se kroz proces tapkanja povežete sa emocijama i energijom koja se zaglavila u telu. To je proces koji može potrajati.
Naučeni smo da potiskujemo emocije. Kao deci govorili su nam da ne treba da budemo ljuti; kažnjavali su nas zbog napada besa ili ispoljavanja frustracije; tako da smo naučili da progutamo te emocije. Umesto da ispoljimo ljutnju na zdrav način zalažući se za sebe i kažemo kako se osećamo mi smo je potisnuli i time joj dopustili da tinja nesvesno celog života.
Meridijanska terapija nam omogućava da otpustimo te emocije i umesto da nas blokiraju, da počnu da nam služe. To znači da više nećemo morati da ih potiskujemo nego ćemo tu energiju koja je bila blokirana usmeriti na zdravlje, vitalnost i kreaciju.
Meridijanska terapija je dokazano efikasna na različitim problemima, uključujući:
- Fizički simptom, bol;
- Anksioznost i napadi panike;
- Problemi sa besom;
- Tuga, melanholija;
- Poboljšanje slike o sebi, samopouzdanje, samoprihvatanje…;
- Strahovi;
- Osećanje krivice;
- Nesanice, bolne uspomene;
- Poboljšanje veština;
- Poboljšanje sposobnosti koncentracije, fizičke i mentalne kondicije, tolerancije…;
- Posttraumatski stres, posledice trauma seksualnog ili verbalnog zlostavljanja;
- Olakšavanje trpljenja i prevazilaženje bola i fizičkih simptoma.
O meridijanima
Meridijani su naše energetske niti koje polaze iz energetskih centara; i baš kao što krv struji žilama, tako i naša životna energija struji ovim meridijanima počev od energtskih centara. I kao što je važno da izvorište bude čisto, tako je važno da korito reke takođe bude pročišćeno kako bi energija mogla nesmetano da protiče…
Rad sa meridijanima je na onome što nas najdirektnije povezuje sa našom ličnom energijom. Ovi energetski tokovi treba da budu u pravilnom nizu i kroz njih treba da protiče uravnotežena količina energije. Oni ne treba da nose manje energije nego što je potrebno, ali ne treba ni da budu prepuni da ne bi ceo sistem preplavili.
Svi naši meridijani treba da funkcionišu uravnoteženo i u skladu sa osnovnom energijom izvora koji je predstavljen čakrama iz kojih potiču.
Meridijani su dakle, energetski kanali koji transportuju energiju Či u telu. Postoji dvanaest osnovnih, primarnih parnih meridijana u telu čoveka.
meridijan, meridijan bubrega, vreme kada je najakativniji 17h-19h, pristup je ispod ključne kosti
meridijan, trostruki grejač, 21h-23h, pristup između malog i domalog prsta gornjeg dela šake-gamud
tačka
meridijian, meridijan jetre, 01-03h, pristup desni međurebarni prostor u predelu jetre
meridijan, meridijan želuca, 7-9h najaktivniji, tapka se ispod oka
meridijan, meridijan srca, najaktivniji 11-13h, pristup je na vrhu malog prsta
meridijan, meridijan debelog creva, najaktivniji 5h-7h, pristup je sa strane kažiprsta
meridijan, meridijan perikarda, 19-21h, pristup je na srednjem prstu
meridijan, meridijan bešike, 15-17h, pristup na početku obrva
meridijan, meridijan slezine, 9-11h, pristup ispod levog pazuha
meridijan, meridijan žučne kese, 23-01h, pristup na spoljnom uglu oka
meridijan, meridjan pluća, 3-5h, pristupna tačka ja vrh palca
meridijan, meridijan tankog creva, 13-15h, pristupna tačka je unutrašna ivica šake-karate tačka